گزارش دومین همایش نجوم اردبیل

The 2nd Ardabil Astronomy Conference

دومین همایش نجوم اردبیل در ۱۷ مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی در سالن اجتماعات  دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اسلامی اردبیل  از ساعت ۱۶ الی ۱۹برگزار گردید. این همایش  با استقبال فوق العاده و بی نظیر مردم اردبیل و میهمانان خارج از استان قرار گرفت. هر چند که این همایش به صورت یک روزه برگزار شد ولی ساعاتی پربار و به یاد ماندنی در پی داشت….

فرصتی پیش آمد تا با هم باشیم. در کنار هم باشیم. و به آسمان بنگریم  در ژرفای آن فرو رویم و با شگفتی های دنیا به تکامل آدمی، و باز هم به عظمت خالق یکتا پی ببریم.

  دومین همایش نجوم اردبیل در ۱۷ مرداد ماه سال ۱۳۸۹ شمسی در سالن اجتماعات  دانشکده علوم پزشکی دانشگاه اسلامی اردبیل  از ساعت ۱۶ الی ۱۹برگزار گردید. این همایش  با استقبال فوق العاده و بی نظیر مردم اردبیل و میهمانان خارج از استان قرار گرفت. هر چند که این همایش به صورت یک روزه برگزار شد ولی ساعاتی پربار و به یاد ماندنی در پی داشت.

برنامه با سرود جمهوری اسلامی ایران  آغاز شد سپس دل سپردیم به تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم که توسط قاری گرانقدر جناب آقای میرزانژاد اصل تلاوت شد.در ابتدا پیام خیر مقدم گویی به میهمانان توسط جناب آقای موسوی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل قرائت شد.

استاد منظوری پس از ایشان سخنران بعدی همایش بودند که به عنوان نماینده کمیته علمی همایش در مورد همایش و فعالیت های نجومی در استان و از برنامه های شاخه ی آماتوری و حرفه ای انجمن نجوم ایران صحبت به میان آوردند.

سپس از آقای رضا شجاعی برای ارائه مقاله  اول دعوت شد . مقاله ایشان در مورد بررسی آثار باستانی منطقه (شهر یری پیرآزمیان مشگین شهر) از دیدگاه نجوم بود.  مقاله ایشان که به عنوان مقاله برگزیده همایش انتخاب شد ،حاصل سالها تحقیق و پژوهش پیرامون آثار باستانی منطقه مذکور بود.

مقاله دوم توسط خانم سید حاتمی ارائه شد که مقاله ساده و مختصری در مورد تمدن های گذشته و ارتباطشان با نجوم بود.

در ادامه کلیپ بسیار زیبایی از فعالیت های علمی و نجومی در استان اردبیل پخش شد که  بسیار مورد توجه  حضار قرار  گرفت.

آقای پیله ور مجری خوش سخن برنامه، از آقای مهندس رضا زرگر برای ارائه مقاله در مورد اشیای پرنده ناشناخته (UFO) دعوت کردند. آقای زرگر در مورد احتمال حیات هوشمند فرا زمینی  به ارائه مقاله پرداختند که  که بسیار جذاب و جدید بود.

مقاله آخر در مورد امواج گرانشی بود که توسط جناب آقای محمد حسین رازبین دانشجوی کارشناسی ارشد کیهان شناسی دانشگاه صنعتی شریف ارائه شد.در  پایان جناب آقای یوسف ایزدی جدید ترین اخبار در مورد موضوعات نجومی اردبیل ، ایران و جهان را ارائه دادند.نکته جالب در این همایش استقبال بی نظیر مردم بزگوار و دانش دوست اردبیل از برنامه بود؛ با اینکه ظرفیت سالن برنامه ۳۰۰ نفر بود ولی ۵۵۰ نفر از علاقه مندان به زیبایی های آسمان شب در این برنامه حضور داشتند به طوری که تعدادی از دوستان سر پا ایستاده بودند. به هر حال از دوستانی که به خاطر کمبود جا در مذیقه بودند عذرخواهی مینماییم واز اینکه تا آخر برنامه با ما همراه بودند تقدیر و تشکر مینماییم.

آخرین بخش همایش تقدیر از ارائه دهندگان مقاله و دست اندرکاران این همایش بود. که از مقالات برتر با پلاک طلا و لوح سپاس تقدیر شد. در ادامه از دست اندر کاران و سازمان های همکار در این همایش و همچنین از برگزار کنندگان جشنواره ساعت های آفتابی اردبیل با لوح سپاس تقدیر شد.

در پایان از تمامی عزیزانی که برای  اجرای هر چه بهتر این برنامه یار همراه ما بودند ،تقدیر و تشکر مینماییم.

سازمان های همکار : انجمن نجوم آسمان سبلان اردبیل ،سازمان ملی جوانان، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اداره کل آموزش و پرورش ، انجمن اسلامی دانش آموزان استان اردبیل، بسیج دانش آموزی و بسیج فرهنگیان  سپاه حضرت  عباس (ع)، جهاد دانشگاهی ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اردبیل ، سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ، موسسه راهکار سعادت ، و تمامی  عزیزانی که نام  و یادشان از اذکار ما خارج است.

تصاویر برنامه :

شروع برنامه با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران

مهندس منظوری و نماینده کمیته علمی برنامه و سخنران ابتدای برنامه

استقبال بی نظیر از ابتدای برنامه

مجری برنامه اقای پیله ور

حضور مسئولان استانی در این برنامه

حضور اساتید دانشگاهی و بزرگان علمی و ادبی و هنری

 

 

با سپاس فراوان ،انجمن نجوم آسمان سبلان اردبیل


 

لینک های مرتبط:

بایگانی شمسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *