تصاویر رصدهای رضی و کاروانسرای شاه عباسی نیر

با سلام خدمت دوستان و علاقه مندان به نجوم و رصد های شبانه. انجمن نجوم اردبیل در مهرماه ۱۳۹۵ اردویی گروهی را در مسیر جاده رضی به سمت گرمی برگزار نمود. در این رصد آقای سالار عباسوند کارگاه آموزش کار با تلسکوپ و نجوم را برگزار کردند و سپس آقای علی آقاده ده زاده به عنوان مجری برنامه کارگاه صورشناسی را برای حاضرین برگزار کردند پس از غروب آفتاب اعضا تا پاسی از شب مشغول رصد آسمان با ابزار های فنی موجود و عکاسی از آسمان شب بودند.

تصویری از رصد رضی:


در رصد کاروانسرای شاه عباسی شهرستان نیر که در سرمای زیر صفر درجه و منفی اردبیل برگزار شد. جمعی از علاقه مندان واقعی نجوم گرد هم آمده بودند تا پس از سه ماه دیگر در کنار یکدیگر حاضر شده و به رصد آسمان بپردازند. این برنامه در ابتدای شب تا ساعت ۲۲ شب با مشکل ابری بودن هوا مواجه شد ولی پس از ساعت ۲۲ به بعد هوا صاف شده و حاضرین به رصد و عکاسی از آسمان پرداختند. کاروانسرای شاه عباسی در کنار جاده قدیمی نیر به سراب در ۱۰ کیلومتری شهر نیر و در یکی از برفگیرترین گردنه‌های کشور یعنی در گردنه صایین در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده و جزو یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده در این دوره است.

وجود برف و حیوانات شب زی هیجان این شب رصدی را برای حاضرین دوچندان کرده بود. هرچند حاضرین با نوشیدنی داغ و روشن کردن آتش سعی در گرم نگه داشتن خود داشتند ولی به قول مهدی اخوان ثالث هوا بسی نه که خیلی ناجوانمردانه سرد بود. برگزاری کارگاه های آموزشی توسط آقایان علی آقاده ده زاده و بابک آزاد از بخش های جذاب این شب رصدی بود. جمعی ۳ نفره از عکاسان شب نیز گروه رصدی ما را در این شب به یاد ماندنی همراهی می کردند که نمونه ای از تصاویر آنها را زیر برای ملاحظه قرار داده ایم.

با سپاس – انجمن نجوم اردبیل

تصوایر رصد دی ماه کاروان سرای شاه عباسی نیر:

با تشکر از دوستانی با اشتراک تصاویر برنامه به تهیه گزارش این برنامه کمک کردند به ویژه آقایان حمید شکوهی،جهانگیری و  پویا باستانی

تصاویر تایپ لپس از حرکت گنبد آسمان و شور و شوق منجمان در این رصد:

بایگانی شمسی

یک فکر در مورد “تصاویر رصدهای رضی و کاروانسرای شاه عباسی نیر

  1. تصویر عمق آسمان مربوط به m27 سحابی دمبل در محدوده صورت های فلکی روباه و تیر قرار دارد و در تابستان و پاییز قابل رویت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حضور اعضای انجمن نجوم اردبیل در کنفرانس بین المللی موزه‌ها در دانشگاه محقق اردبیلی

دکتر سالار عباسوند و صداقت به نمایندگی از انجمن نجوم آسمان سبلان اردبیل در اولین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها که در پنجم اردیبهشت ۱۴۰۳ در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید
ادامه مطلب

دانش آموزان مدرسه راهیان صادق اردبیل به همراه دبیران از دفتر انجمن نجوم اردبیل (آسمان سبلان) بازدید کردند

این برنامه با سخنرانی مختصر در مورد معرفی انجمن نجوم اردبیل، تاریخچه و فعالیتهای ان آغاز شد. در ادامه برنامه آقای سالار عباسوند و آقای علی اردیبهشتی به سوالات نجومی دانش آموزان پاسخ دادند. در انتهای برنامه با استفاده از فیلتر متصل به تلسکوپ، رصد لکه های خورشیدی انجام شد.
ادامه مطلب

اولین جلسه دورهمی نجومی در تاریخ ۳۰ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ روز پنجشنبه در دفتر انجمن نجوم اردبیل برگزار گردید

دراین دورهمی به بررسی موضوعات مختلف و آزاد در رابطه با مسائل نجومی همانند فواصل نوری و نجومی، نحوه اندازه گیری فواصل کیهانی پرداخته شد و نیز موضوعات مختلفی درباره خورشید و ماه مورد بررسی قرار گرفت.
ادامه مطلب