رصد نخستین کهکشانهای دور/ امکان مشاهده ۲۴ کهکشان به طور همزمان

یک ابزار رباتیک با فناوری بسیار پیشرفته در تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی برای اولین بار به کار افتاد که نتایج آن می تواند نشانه‌های خوبی برای اکتشافهای آینده باشد، این ابزار می تواند روزهای نخستین کهکشانهای بسیار دور را مشاهده کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

به گزارش خبرگزاری مهر، این ابزار یک نوع طیف نگار است که با عنوان (K-band Multi-Object Spectrograph) کار می کند و به دستگاه تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی در رصدخانه جنوبی اروپا در پارانال متصل شده و به ستاره شناسان کمک می کند که روزهای نخست زندگی کهکشانها را مشاهده کنند.

این ابزار از طول موجهای مادون قرمزی بهره می برد که به مشاهده اجسام بسیار دور که نور آنها از تیررس رصدگران خارج شده کمک می کند.

از سوی دیگر این ابزار از آن جهت خاص است که می تواند ۲۴ جسم کیهانی را در یک زمان مشاهده کند و کار مشاهده و رصد را کوتاه تر کند، کارهایی که پیشتر با استفاده از تلسکوپ نیازمند زمان طولانی بود، اکنون با استفاده از این ابزار کوتاه تر می شود.

ابزار جدید KMOS که روی تلکسوپ بزرگ شیلی نصب شده است

رالف بندر از دانشگاه استرنوارت موشن و موسسه فیزیک و فیزیک نجومی مک – پلانک طی یک بیانیه اظهار داشت که از نصب این ابزار جدید (KMOS) و فرصتهایی که برای پیشبرد مطالعه دیگر کهکشانها فراهم می کند بسیار هیجان زده است.

وی افزود: امکان مشاهده کردن ۲۴ کهکشان به طور همزمان به ما این امکان را می دهد که نمونه کهکشانها را با اندازه ها و کیفیت بی سابقه بازسازی کنیم. این همکاری به طور کامل و بی نقص انجام شده و من از تمام افرادی که در ساخت ابزار KMOS دست داشتند قدردانی می کنم.

این ابزار از چندین بازوی رباتی استفاده می کند که می تواند در جهتهای مختلفی برای رصد ۲۴ کهشکان در یک زمان تنظیم شود. هرکدام از این بازوها یک شبکه ۱۴ در ۱۴ پیکسلی را در بالای یک کهکشان حرکت می دهد و تمام ۱۹۶ پیکسل نور را جمع کرده و آن را به طول موجهای تشکیل دهنده تقسیم می کند تا مطالعه ویژگیها و خصوصیتهای این کهکشانها امکان پذیر شود.

نمایی از تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی

این ابزار یک فناوری پیچیده با بیش از ۱۰۰۰ سطح اوپتیکی است که هرکدام از آنها با استانداردهای دقیق و حساس ساخته شده اند.

جف پیرارد از اعضای رصدخانه جنوبی اروپا به عنوان مسئول این ابزار اظهار داشت: هشت سال پیش، وقتی که این پروژه آغاز شد من نسبت به پیچیدگی این ابزار تردید داشتم، اما امروز ما مشاهده می کنیم که این ابزار به طور فوق العاده ای کار می کند.

امانت داری و اخلاق مداری

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع “خبرگزاری مهر” مجاز است.

بایگانی شمسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *