گزارش برنامه روز جهانی نجوم در اردبیل ، سال ۱۳۹۱

1676ohhgffff-300x224مراسم هفته جهانی نجوم در اردبیل توسط انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل برگزار گردید. در این روز در کنار هم یکبار دیگر جمع شدیم تا بتوانیم زیبایی های خلقت و جهان هستی را با مردم شهر، با یکدیگر نظاره گر بوده و … (لطفا برای مشاهده کامل گزارش به ادامه مطلب مراجعه نمایید)

 

«گزارش برنامه روز جهانی نجوم در اردبیل در سال ۱۳۹۱»

مراسم هفته جهانی نجوم در اردبیل توسط انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل برگزار گردید. در این روز در کنار هم یکبار دیگر جمع شدیم تا بتوانیم زیبایی های خلقت و جهان هستی را با مردم شهر، با یکدیگر نظاره گر بوده و پیام رسان صلح و مهربانی و تفکر در آفرینش هستی در کنار یکایک افراد شهرمان باشیم.البته لازم به ذکر است که روز جهانی نجوم در ایران ار سوی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران ۸ اردیبهشت اعلام شده بود که به دلیل شرایط نامساعد جوی در اردبیل تصمیم کمیته برگزاری روز نجوم در اردبیل بر آن شد تا این برنامه را یک روز زودتر و در ۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۹ الی ۲۱ برگزار نمایند. میهمانان گرانقدری از اساتید نجوم و فیزیک استان از دانشگاه محقق اردبیلی (دکتر احد پور و دکتر منظوری) در جمع ما حضور داشتند ، برنامه توسط آقای دکتر منظوری (از اعضای شورای مرکزی انجمن نجوم ایران) افتتاح گردید.

در ادامه به گزارش کوتاهی از برنامه های اجرا شده به مناسبت گرامیداشت نجوم خواهیم پرداخت:

برگزاری برنامه رصدی شامگاهی

در این قسمت که یکی از بخش های پربازدید و مورد علاقه حاضرین بود در هنگامه روز با برگزاری کارگاه هایی در زمینه آشنایی با انواع تلسکوپ و نحوه کار کردن با یک تلسکوپ، حضار آشنا شده و پس از غروب آفتاب به رصد گودال های موجود در سطح ماه و هلال زیبای ماه و سیاره زهره و… پرداختیم.

برگزاری نمایشگاهی از تصاویر نجومی و فضایی

در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ بنر ۱*۱ متر از تصاویر زیبای آسمان شب ( همچون برنامهFETTU) همراه با تعدادی از تصاویر عکاسان آسمان شب اردبیل به معرض نمایش در آمد. هدف این برنامه آشنایی مردم شهرمان با زیبایی های آسمان شب بود. در این برنامه اجرام و زیبایی های موجود در ورای زمین را به مردم شهرمان در قالب یک گالری نشان دادیم. این نمایشگاه از سری نمایشگاه هایی با عنوان “شکوه خلقت” بود که طبق روال سال های پیش برگزار گردید. در واقع بخش اصلی این نمایشگاه را همین قسمت تشکیل می داد تلفیق فضای باستانی بقعه شیخ صفی با تصاویر و بنر های و تلسکوپ های موجود فضایی جذاب را برای مردم کوچه و بازار ، توریست ها ، دانش آموزان و علاقه مندان ایجاد کرده بود به طوری که در انتهای برنامه در این بخش با استقبال بسیار گرم مردم بزرگوار اردبیل روبه رو شدیم.

پخش کلیپ ها و فیلم های نجومی

در این بخش در واقع سعی داشتیم تا بتوانیم با انتخاب تصاویر جدید از زیبایی های کیهان و منظومه شمسی و استفاده از تعدادی از تصاویر پروژه “از زمین تا کیهان” و همچنین تصاویری از عکاسان نجومی به همراه آهنگ های نجومی و تلفیقی از این دو کلیپ هایی جذاب و فوق العاده زیبا را تهیه کنیم در ادامه کلیپی از فعالیت های علمی انجمن در طول سال های گذشته هم پخش گردید .

بخش کارگاه ساخت ابزار ستاره شناسی و ایده های نو

در این غرفه مسئول کمیته کارگروه های تخصصی انجمن حضور داشتند و از علاقه مندان به کارگروه های تخصصی انجمن در شاخه های مختلف ثبت نام بعمل می آوردند. در این قسمت سعی کردیم تا با ارائه نمونه های ساده ای از ساعت آفتابی کودکان و حاضرین را با نحوه ساخت یک ساعت آفتابی ساده آشنا کرده و از ایده های جدید در سایر قسمت های پژوهشی بهره مند شویم.در کنار همین غرفه حاضرین با آلودگی نوری و تأثیر آن در علم نجوم و طبیعت، آشنایی بیشتری پیدا کردند. دراین بخش کارگروه آموزش و مقابله با آلودگی نوری در خدمت حضار قرار داشتند تا به سوالات حضار پاسخگو باشند و راههای کاهش این آلودگی آشنا شوند.

همکاری با صدا و سیمای مرکز اردبیل

در این قسمت با همکاری برنامه رادویی ” آی ایشیقی: به معنی نور ماه ” به معرفی برنامه های انجمن در این روز پرداختیم در ادامه با توجه به هماهنگی های بعمل آمده گروهی از صدا و سیما جهت تهیه گزارش برای پخش و بازتاب این برنامه در شبکه محلی استانی “شبکه سبلان” حضور داشتند. که جای از زحمات تمامی این عزیزان تقدیر و تشکر به عمل آوریم.

غرفه محصولات نجومی

در کنار این غرفه غرفه ای که هر فردی را به خود جذب می کرد غرفه محصولات نجومی بود که حاضرین به تهیه کتاب هایی در زمینه ستاره شناسی و کیهان شناسی و سایر محصولات پرداختند.

در ادامه از زحمات دوستان عزیزی که از دانشگاه پیام نور در این برنامه همکاری داشتند و مسئولان محترم اداره ورزش و جوانان استان و کارکنان محترم صدا و سیمای مرکز اردبیل به ویژه عوامل برنامه رادیویی آی ایشیقی و اعضای محترم انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان) و تمامی عزیزانی که یار و همراه ما در اجرای این برنامه بودند؛ تقدیر و تشکر می نمائیم.

با سپاس فراوان

انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان)

www.sabalansky.com

:گزارش این برنامه در سایت های دیگر

گزارش برنامه را در سایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران ببینید.

گزارش برنامه در خبرگزاری فارس

گزارش برنامه در وبسایت آسمان پارس

گزارش برنامه در وبلاگ اخبار اردبیل کاری از آقای تقی زاده

:لطفا برای دانلود پوستر برنامه روی آنها کلیک نمایید

AstroDay SABALANSKY91

AstroDay SABALANSKY91

تصاویر برنامه :

AstroDay SABALANSKY91

پوشش خبری برنامه توسط شبکه محلی سبلان

حضور کودکان ونوجوانان در میهمانی ستاره ها در اردبیل

افتتاح برنامه توسط دکتر منظوری

پذیرایی از حضار توسط گروه تدارکات

رصد ماه و گودال هایش

غرفه پرسش و پاسخ نجومی

بازدید توریست ها و مسافران در کنار بقعه تاریخی شیخ صفی از نمایشگاه روز نجوم

غرفه محصولات نجومی

تصاویر از : علی عصایی ، محسن ملکی

بایگانی شمسی

2 نظر درباره “گزارش برنامه روز جهانی نجوم در اردبیل ، سال ۱۳۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *