گزارش شانزدهمین کنفرانس و گردهمایی پژوهشی نجوم ایران در زنجان

شانزدهمین کنفرانس و گردهمایی پژوهشی نجوم ایران مصادف بود با بیستمین سال تاسیس تحصیلات تکمیلی و ازهمه مهمتر هشتادمین سالگرد تولد پرفسور یوسف ثبوتی ، بود. این کنفرانس در ۲۱و۲۲ اردیبهشت ماه در دانشگاه تخصیلات تکمیلی زنجان برگزار شد. (لطفا برای مشاهده تمام گزارش به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.)

شانزدهمین کنفرانس و گردهمایی پژوهشی نجوم ایران مصادف بود با بیستمین سال تاسیس تحصیلات تکمیلی و ازهمه مهمتر هشتادمین سالگرد تولد پرفسور یوسف ثبوتی ، بود. این کنفرانس در ۲۱و۲۲ اردیبهشت ماه در دانشگاه تخصیلات تکمیلی زنجان برگزار شد.

از ساعت ۹ صبح ۲۱ اردیبهشت ماه با سخنرانی آقای محمد رضا خواجه پور رسما مراسم افتتاح شد . ایشان در مورد کارها و فعالیت های دکتر ثبوتی توضیحاتی ارائه دادند بعد از با کنفرانس های Dr .E.Guinan از دانشگاه Villanova آمریکا رسما کنفرانس ها شروع شد. بعد از ایشان آقایان دکتر خسرو شاهی و دکتر شادمهری (دانشگاه گلستان) ، دکتر فیروز شاهی (IPM) دکتر جلال (شریف) و E.Vanden Heuvel از دانشگاه Astro. Inst هلند مقاله های خود را ارائه کردند.

بعد از آن ۲ ساعت فرصتی برای مشاهده مقاله هایی که به صورت پوستر ارائه شده بودند تنظیم شده بود . نزدیک ۵۵ مقاله در قالب پوستر ارائه شد. از دانشگاه محقق اردبیلی آقایان فرشید نجفی نژاد و سالار عباسوند زیر نظر دکتر منظوری مقاله ای با عنوان ” تحلیل منحنی نوری فتو الکتریک و تغییرات پریو و مداری سیستم دوتایی TT And” را ارائه دادند. در این گردهمایی ۱۵۰ نفر شرکت کرده و مقالات خود را به دبیر هانه همایش فرستاده بودند که در بین شهر های شرکت کننده از اقصی نقاط کشور شهر اردبیل با دو نماینده و شهرتبریز با یک نماینده در مقطع لیسانس و ما بقی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری مقالات خود را اراده کرده بودند.همچنین ۷۰ مقاله به صورت پوستر پذیرفته شده است که ۱۵ نفر از حاضران مقاله‌های خود را ارائه دادند و از سه پوستر مقاله برتر در زمینه نجوم در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم آقایان دکتر توسلی ، دکتر Guinan ، دکتر Hevel ، دکتر نصیری ، دکتر خالصی فر ، دکتر خواجه پور و رئیس انجمن ریاضی ایران و دکتر توفیق سخنرانی کردند.بعد از ایشان آقای دکتر ثبوتی سخنرانی در جمع شرکت کنندگان حاضر شده و با سخنرانی جذابی برنامه بیشتر جذاب تر کردند و اولین روز برنامه بدین صورت پایان یافت .

دومین روز از مراسم با ارائه مقاله هایی توسط آقایان دکتر کرمی (دانشگاه کردستان) ، دکتر خاکیان (دانشگاه امیر کبیر)، خانم دکتر خواجه نبی (دانشگاه گلستان) ، دکتر مروجی (ISSBS) ، دکترعابدینی (ISSBS) ، دکتر جبیبی (IPM) ، دکتر درخشانی (IASNS) و دکتر داود منظوری ( دانشگاه محقق اردبیلی) به پایان رسید.

در این مراسم آقایان دکتر منظوری قبل از ارائه کنفرانس از طرف گروه فیزیک دانشگاه محقق اردبیلی با تبریک تولد پرفسور ثبوتی از انجمن فیزیک ایران درخواست نمودند تا لقب ( پدر فیزیک معاصر ایران) یا پدر نجوم ایران را به پرفسور ثبوتی برای تقدیر از زحمات و کارهای این دانشمند ایرانی اطلاق شود.

منبع : خبر گزاری انجمن نجوم اردبیل | www.sabalansky.com

تصاویر برنامه :

دکترسعدالله نصیری قیداری(شاگرد پرفسور ثبوتی)

دکتر علی عجب شیری زاده

دکتر اردلان

دکتر ارفعی

دکتر جمشید قنبری

Dr. E.Vanden Heuvel

دکتر Guinan

پرفسور ثبوتی

کیک تولد هشتادمین سالگرد پرفسور ثبوتی

دکتر محمد رضا خواجه پور

دکتر خسرو شاهی و دکتر جلالی و دکتر حقی

عکس یادگاری با دکتر E.Guinan

عکس یادگاری با دکتر E.Vanden Heuvel

دکتر منظوری از دانشگاه محقق اردبیلی

محوطه دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان

تصویر پایانی برنامه

با سپاس

منبع : خبر گزاری انجمن ستاره شناسان کیهان بیکران (آسمان سبلان)

بایگانی شمسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *