گزارش رصد بارش برساوشی۱۳۹۱/۵/۲۲-مشگین شهر

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (5) (Copy)یک سال دیگر از آخرین هجوم سربازان شکست خورده دنباله دار سویفت تات که  به جنگ خورشید آمده بود میگذرد. گویا سربازان این دنباله دار هنوز دست بردار زمین نیستند و هر ساله در چنین شبی آسمان شب زمین را آتش باران می کنند. گوی های آتشینی که بر جو زمین مخزد هر یک زخمی را بر پیکره لطیف زمین وارد میکند ولی گویا این حمله تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت و کم کم از شدت آن کاهش خواهد یافت.  ولی به گزارش جاسوسان فضایی کنفدراسیون زمین حمله ای در ۱۱۰ سال آینده  از سوی سویفت تات در حال  تدارک است ، باید آماده باشیم…..

یک سال دیگر از آخرین هجوم سربازان شکست خورده دنباله دار سویفت تات که  به جنگ خورشید آمده بود میگذرد. گویا سربازان این دنباله دار هنوز دست بردار زمین نیستند و هر ساله در چنین شبی آسمان شب زمین را آتش باران می کنند. گوی های آتشینی که بر جو زمین مخزد هر یک زخمی را بر پیکره لطیف زمین وارد میکند ولی گویا این حمله تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت و کم کم از شدت آن کاهش خواهد یافت.  ولی به گزارش جاسوسان فضایی کنفدراسیون زمین حمله ای در ۱۱۰ سال آینده  از سوی سویفت تات در حال  تدارک است ، باید آماده باشیم.

از خیال پردازی که بگذریم باید بگم که سال پیش به دلیل ابری بودن هوا نتوانسته بودیم میهمان شهاب های بارش شهابی برساوشی در اردبیل باشیم ولی امسال گویا بخت با ما یار بود و هوایی صاف و گرم شرایط را برای استقبال شهاب های درخشان مهیا ساخته بود . ولی بنا به گزارش سایت آسمان شب ایران ، اوج این بارش در ساعت های ۱۵ الی ۱۸:۳۰ رخ داد. ولی خوب بقیه قافله شهاب ها با اندکی کاهش ZHR  در آسمان شب ۲۲ مرداد ماه ۱۳۹۱،  آسمان شب اردبیل را رویایی ساخته بودند.

این برنامه طبق روال هر ساله با استقبال شیفتگان آسمان شب همراه بود تعداد حدود ۴۵ نفر از اعضا و علاقه مندان در کنار هم جمع شدیم تا نظاره گر بارش شهابی برساوشی باشیم. برنامه با صحبت های جناب آقای شجاع در دفتر انجمن نجوم اردبیل در مورد نظریات کیهان شناسی شروع شد در ادامه کارگاهی در مورد رصد و ثبت بارش های شهابی توسط آقای سالار عباسوند ارائه گردید . سپس وسایل را جمع کرده و سوار مینی بوس ها شده و راهی مشکین شهر و سایت رصدی انجمن در این منطقه شدیم.

وقتی به منطقه سد سبلان رسیدیم بازدیدی از سد خاکی ، سد سبلان با ظرفیت اسمی ۱۲۰ میلیون متر مکعب داشتیم. خروجی آب سد ، شبنم هایی را تولید می کرد که رنگین کمانهایی زیبا را پدید آورده بودند و فضای اطراف را خنک ساخته بودند  در ادامه طبیعت گردی و پیاده روی مختصری در اطراف سد داشتیم.  سپس در اطراف یکی از روستاهای مشکین شهر ، کمپ زدیم . این بار تلسکوپ گو توی ۱۲ اینچ انجمن به همراه چند تلسکوپ دیگر یاری گر حاضرین در رصد هرچه بهتر و آسانتر آسمان رمزآلود شب بودند.

پس از غروب آفتاب حاضرین افطار نموده و خود را برای یک شب رصدی بلند حاضر کردند. دوستان چند دسته شدند عده ای در کارگاه های رصد صورت های فلکی حضور یافتند عده ای به ثبت بارش می پرداختند . عده ای هم به بحث و تبادل نظر و عکاسی می پرداختند.  رصد هر شهاب شور و شعفی تازه در بین حاضرین ایجاد می کرد تا  هر چه بهتر شهاب ها رصد و ثبت کنند. به دلیل اینکه باید به سحری می رسیدیم ساعت ۲ بامداد وسایل را جمع آوری کرده و به سمت شهر رهسپار شدیم.

جای دارد از تمامی دوستان عزیزی که یار و همراه ما در اجرای این برنامه بودند تقدیر و تشکر نماییم .

با سپاس – کارگروه رصدها و عکاسی نجومی

تصاویر این برنامه از آقای رضا احدی و علی عصایی:

DSC01281 (Copy)

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (1) (Copy)

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (2) (Copy)

کارگاه تئوری رصد قبل از شروع رصد

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (8) (Copy)

پیاده روی طاقت فرسا ولی جذاب و خاطره انگیز

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (4) (Copy)

خروجی سد سبلان

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (5) (Copy)

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (6) (Copy)

طبیعت بکر

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (7) (Copy)

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (10) (Copy)

Sadesabalan 22 5 91 sabalansky (9) (Copy)

بایگانی شمسی

یک فکر در مورد “گزارش رصد بارش برساوشی۱۳۹۱/۵/۲۲-مشگین شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *