فرود موفقیت آمیز کاوشگر فیله بر سطح دنباله دار ۶۷ پی+ ویدیو

سرانجام فضاپیمای روزتا (Rosetta) پس از ده سال تعقیب یک دنباله دار در فاصله ی حدود ۴۰۵ میلیون کیلومتری از زمین شب گذشته توانست کاوشگر خود  ، فیله را با موفقیت روی سطح دنباله دار  ۶۷ پی / چریموف-گراسیمنکو فرود بیاید.

rolis-philae-descent-image-0-620x348 (1)

این تصویری است که روزتا از لحظه جدایی فیله ثبت کرده است.

این ماموریت که توسط آژانس فضانوردی اروپا و با همکاری ناسا صورت گرفته یکی از تاریخی ترین ماموریت های فضایی محسوب می شود که برای نخستین بار یک کاوشگر دست ساز بشر با موفقیت توانست روی یک دنباله دار فرود بیاید. هدف اصلی این پروژه پرده برداری از رازهای شکل گیری حیات در منظومه شمسی است. تحقیقات کاوشگر فیله می‌تواند به این پرسش کمک کند که آیا آب و مواد شیمیایی لازم برای ایجاد حیات بر روی کره زمین به همراه دنباله‌دارها به زمین رسیده‌است یا خیر؟

rolis-philae-descent-image-620x603

این تصویر را کاووشگر فیله قبل از فرود در فاصله ۳ کیلومتری از دنباله دار گرفته است

دنباله دارها در اصل بقایای ابرهای گاز و غبار هستند که اجزای سازنده ی منظومه شمسی ما را تامین می کنند. از بسیاری جهات، تصور بر این است که آن ها در طول میلیاردها سال به همان شکل اول خود باقی مانده اند، و بنابراین باید حاوی مواد خالصی از دوران اولیه ی منظومه شمسی باشند. همچنین این احتمال وجود دارد که دنباله دارها مولکول های آلی کربنی مورد نیاز برای شروع حیات در سیاره ی ما را با خود به همراه آورده باشند. از این جهت پژوهشگران به مطالعه ی این اجرام بسیار علاقه مندند.

خوشحالی تیم پروژه روزتا ، در لحضه فرود فیله بر سطح دنباله دار :

پس از فرود کاوشگر فیله، فضاپیمای روزتا تا ۱۵ اوت ۲۰۱۵ ، یعنی زمانی که دنباله دار به نزدیک ترین فاصله ی خود تا خورشید می رسد، نزدیک سطح دنباله دار باقی خواهد ماند. خبرهای تکمیلی و تصاویر گرفته شده از سطح دنباله دار در خبرهای بعدی متعاقبا اعلام می شود.

در ویدیوی زیر شبیه سازی جداشدن کاووشگر فیله از روزتا و فرود آن بر روی دنباله دار ۶۷ پی را مشاهده می کنید :

rolis-philae-descent-image-

تصویر دیگری از نزدیک شدن کاوشگر به سطح دنباله دار

ه دلیل عمل نکردن نیزه های فیله ، این کاوشگر برای مدتی در هوا سرگردان بود، ولی پس از چند دقیقه خبر رسید که دوباره توانسته بر روی دنباله دار فرود آید. هنوز هم مشخص نیست که فیله به چه شکل در آنجا خود را نگه داشته و ظاهرا تنها نقطه اتکای آن تراستر یا تولیدکننده پیشرانه و فرورفتگی اندک پیچ های موجود در پاهای کاوشگر است. این پیچ ها طبق برنامه باید پس از فرورفتگی نیزه ها در خاک، دریل کامل و عمقی خود را آغاز کنند.

صداهای مرموزی که روزتا در کنار سنگ آسمانی ضبط کرده است !

گوگل هم به مناسبت این رویداد مهم علمی ، لوگوی خود را تغییر داد : philae-robotic-lander-lands-on-comet-67pchuryumovgerasimenko-5668009628663808-hp اولین تصویر ارسال شده از سطح دنباله دار توسط کاوشگر فیله و تایید فرود موفقیت آمیز آن ، در این تصویر که از ترکیب دو عکس جداگانه با هم تهیه شده است یکی از پاهای کاوشگر فیله هم دیده می شود.برای مشاهده تصویر در ابعاد واقعی ( با حجم ۱.۳۹ مگابایت ) بر روی آن کلیک کنید.

 

Welcome_to_a_comet_node_full_image_2-620x362

اولین تصویر ارسال شده از سطح دنباله دار توسط کاوشگر فیله

منابع : space & ESA و  http://gadgetnews.ir/30980/rosetta-comet-landing-success/

اطلاعات بیشتر: 

سایت ویکی پدیا

بایگانی شمسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *